Czy wiesz, że jesteśmy również na Slacku? Dołącz do nas już teraz klikając tutaj!

Witaj świecie!


2018-05-08, 00:00

Słowem wstępu

Hej! Jestem Marcin. Cpp-Polska to mój pierwszy publiczny projekt, z którym wiążę spore nadzieje związane z rozwojem :) Z programowaniem pierwszy raz zacząłem mieć do czynienia pod koniec gimnazjum, jednak dopiero od mniej więcej trzech lat dostrzegam spory rozwój związany z prawdziwą inżynierią oprogramowania. Na codzień pracuję z technologiami webowymi (php, js, mysql/mongodb), aczkolwiek po godzinach istnieje dla mnie tylko C++. Oczywiście, nie mam tutaj na myśli wyłącznie składni - dla mnie C++ to przede wszystkim czarna skrzynka, którą staram się badać, doświadczać oraz rozmontowywać na czynniki (prawie) pierwsze.

Mój warsztat

Od trzech lat programuję na Maku. I jest mi z tym dobrze. Unix w terminalu, cukierek na desktopie. Tak powinno być. Jako środowisko programistyczne, wybrałem CLion. Myślę, że lepiej trafić nie mogłem. Wszystko działa, nie to co w XCode. Co prawda, musiałem się trochę nakosztować, ale - ostatecznie wychodzi na plus. Gdyby ktoś nie wiedział, co to ten CLion, niech spojrzy poniżej.

Podstawową zaletą CLion’a jest bardzo dobra integracja z CMake, oraz - testami. Udało mi się skomponować całkiem prosty kodzik, który - tu skopiuję, tu podmienię i cyk - testy skonfigurowane. Nie wyobrażam sobie pisania czegokolwiek większego bez pokrycia testami.

W sytuacji, kiedy potrzebuję lekkiego edytora używam Sublime Text - jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Otwierałem w nim pliki po kilkadziesiąt mega! I właśnie to jest w nim mega. Druga rzecz, która mnie w nim urzekła, to schemat Monokai. Mój ulubiony. Oto, jak się prezentuje:

PS. Wiem, że UNREGISTERED ;)

Co planuję?

Na blogu, jak to na blogu - trzeba o czymś pisać :D A najlepiej pisać o tym, o czym się lubi, zatem - pierwszym co mam zamiar rozpocząć (i ukończyć) to seria wpisów dotycząca C++, ale w sposób trochę inny niż wszyscy zaczynają - mianowicie, od środka. Mam zamiar trochę uporządkować sobie zdobytą dotąd wiedzę, oraz utrwalić ją gdzieś - tutaj. Przy okazji - skorzystają wszyscy, zwłaszcza Wy - czytelnicy. Mam nadzieję, że ten temat bardziej Was zainteresuje, niż kolejne “Czym jest zmienna, oraz jakie są jej typy?”. Czekajcie zatem na pierwszy post tematyczny!



Marcin Kukliński

Zawodowo backend developer, hobbystycznie pasjonat języka C++. Po godzinach poszerza swoją wiedzę na takie tematy jak teorii kompilacji oraz budowa formatów plików. Jego marzeniem jest stworzyć swój własny język programowania.



Podobne wpisy


Pssst! Używamy Cookies. Poprzez używanie naszego serwisu zgadzasz się na odczytywanie i zapisywanie Cookies w swojej przeglądarce.
Polityka Prywatności