Witaj świecie!
Słowem wstępu
Hej! Jestem Marcin. Cpp-Polska to mój pierwszy publiczny projekt, z którym wiążę spore nadzieje związane z rozwojem :) Z programowaniem pierwszy raz zacząłem mieć do czynienia pod koniec gimnazjum, jednak dopiero od mniej więcej trzech lat dostrzegam spory rozwój związany z prawdziwą inżynierią oprogramowania. Na codzień pracuję z technologiami webowymi (php, js, mysql/mongodb), aczkolwiek po godzinach istnieje dla mnie tylko C++. Oczywiście, nie mam tutaj na myśli wyłącznie składni - dla mnie C++ to przede wszystkim czarna skrzynka, którą staram się badać, doświadczać oraz rozmontowywać na czynniki (prawie) pierwsze.
Mój warsztat
Od trzech lat programuję na Maku. I jest mi z tym dobrze. Unix w terminalu, cukierek na desktopie. Tak powinno być. Jako środowisko programistyczne, wybrałem CLion. Myślę, że lepiej trafić nie mogłem. Wszystko działa, nie to co w XCode. Co prawda, musiałem się trochę nakosztować, ale - ostatecznie wychodzi na plus. Gdyby ktoś nie wiedział, co to ten CLion, niech spojrzy poniżej.
Podstawową zaletą CLion’a jest bardzo dobra integracja z CMake, oraz - testami. Udało mi się skomponować całkiem prosty kodzik, który - tu skopiuję, tu podmienię i cyk - testy skonfigurowane. Nie wyobrażam sobie pisania czegokolwiek większego bez pokrycia testami.
W sytuacji, kiedy potrzebuję lekkiego edytora używam Sublime Text - jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Otwierałem w nim pliki po kilkadziesiąt mega! I właśnie to jest w nim mega. Druga rzecz, która mnie w nim urzekła, to schemat Monokai. Mój ulubiony. Oto, jak się prezentuje:
PS. Wiem, że UNREGISTERED ;)
Co planuję?
Na blogu, jak to na blogu - trzeba o czymś pisać :D A najlepiej pisać o tym, o czym się lubi, zatem - pierwszym co mam zamiar rozpocząć (i ukończyć) to seria wpisów dotycząca C++, ale w sposób trochę inny niż wszyscy zaczynają - mianowicie, od środka. Mam zamiar trochę uporządkować sobie zdobytą dotąd wiedzę, oraz utrwalić ją gdzieś - tutaj. Przy okazji - skorzystają wszyscy, zwłaszcza Wy - czytelnicy. Mam nadzieję, że ten temat bardziej Was zainteresuje, niż kolejne “Czym jest zmienna, oraz jakie są jej typy?”. Czekajcie zatem na pierwszy post tematyczny!