CppNews #38: [17.09 - 23.09.2018]


2018-09-23, 00:00

Zapraszamy na kolejną porocję newsów, czyli linków do artykułów, filmików i podcastów związanych z C++, które pojawiły się w tym tygodniu.

Dzisiaj znajdziecie między innymi link do posta o tym, jak z pozoru takie same obiekty są tak naprawdę różne, filmik pokazujący czym jest lambda oraz post o tym, dlaczego powinniśmy zawsze łapać wyjątki przy użyciu stałej referencji. Zapraszamy!

CppNews #38: [17.09 - 23.09.2018]

 1. Post od Arthura O’Dwyera o wyścigu podczas łapania wyjątku przez niestałą referencję. Sytuacja pokazana przez Artura wydaje się być mało prawdopodobna w kodzie produkcyjnym - ale jak mawiał Terry Pratchett, szanse jedna na milion sprawdzają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć:
  https://quuxplusone.github.io/blog/2018/09/16/data-race-when-catch-by-nonconst-reference/

 2. Bartłomiej Filipek napisał recenzję książki Marca Gregoire - “Professional C++ 4th Edition”. Ocenił ją na 4.5/5, więc jest to na pewno pozycja warta uwagi. Jeśli szukacie sposobu, by dostać książkę za darmo - szczegóły znajdziecie w jego poście:
  https://bfilipek.com/2018/09/procpp4th.html

 3. Gościnny post na blogu Jonathana Boccary - opis jak usuwać wskaźnik z std::vector. I to nie tylko unique_ptr, ale też np. goły wskaźnik, mający własność nad obiektem:
  https://fluentcpp.com/2018/09/18/how-to-remove-pointers-from-a-vector-in-cpp/

 4. W nowym odcinku C++ Weekly od Jasona Turnera opisuje on czym jest dokładnie lambda, jaki kod jest generowany przez kompilator gdy napotka na lamdę:
  https://youtube.com/watch?v=br4tez2G9eM

 5. Artykuł od Jogna Reghera - opisuje on różnicę pomiędzy wskaźnikiem a typem int.
  https://blog.regehr.org/archives/1621

 6. Jak już jesteśmy przy rozmiarze wskaźnika, polski artykuł traktujący właśnie o tym. Jeśli nie wiedziałeś, że wskaźnik, w zależności od tego na co wskazuje - może mieć inny rozmiar, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie:
  https://dorwijnerda.pl/ile-wazy-wskaznik/

 7. Interesujący post od Arne Mertz o tym, jako z pozoru takie same wartości są różne, a z pozoru różne okazują się być takie same. Brzmi dziwnie, ale artykuł opisuje wszystko ze szczegółami:
  https://arne-mertz.de/2018/09/when-different-values-compare-equal/

 8. W nowym odcinku CppCast gościem jest Bryce Adelstein Lelbach, programista z zespołu NVidii. Rozmowa głównie o nadchodzącym CppCon, ale można z niej też usłyszeć, że równoległe wersje algorytmów będą miały wspólną implementację dla clanga i gcc!
  http://cppcast.com/2018/09/bryce-adelstein-lelbach/

 9. Wpis od Jonathana Boccary - kontunacja serii o usuwaniu rzeczy z kontenerów. Tym razem na tapecie kontenery asocjacyjne, i między innymi wykorzystanie std::stable_partition do usuwania elementów:
  https://fluentcpp.com/2018/09/21/remove-elements-associative-container-cpp/

 10. Najnowszy wpis od Herba Suttera - przedstawia swoją najnowszą propozycję, w skrócie chodzi o znajdowanie błędów związanych z cyklem życia obiektów. We wpisie - dużo bardzo ciekawych przykładów, polecam przeanalizować wszystkie!
  https://herbsutter.com/2018/09/20/lifetime-profile-v1-0-posted/



Wojciech Razik

Programista C++ z wieloletnim stażem. Uwielbia czytać standard C++ przed snem, na co dzień tworzy oprogramowanie do robota. Jego drugą pasją jest hejtowanie JSa.

Profil na LinkedIn
Pssst! Używamy Cookies. Poprzez używanie naszego serwisu zgadzasz się na odczytywanie i zapisywanie Cookies w swojej przeglądarce.