CppNews #37: [10.09 - 16.09.2018]


2018-09-16, 00:00

Jak co tydzień zapraszamy na nową porcję newsów - linki do najważniejszych artykułów, postów, filmików i słuchowisk. Dzisiaj znajdziecie między innymi link do filmiku, wyjaśniającego różnice pomiędzy const, constexpr i static, post o najbardziej przyjaznych funkcjach języka oraz artykuł opisujący problemy ze SFINAE. Zapraszamy!

CppNews #37: [10.09 - 16.09.2018]

 1. Wpis od Jonathana Muellera, kolejny wpis z serii traktujący o porównywaniu obiektów, a właściwie o jego matematycznej stronie. Tym razem autor analizuje ficzer z C++20, tzw “spaceship operator <=>”:
  https://foonathan.net/three-way-comparison.html

 2. Nowy filmik z C++ Weekly od Jasona Turnera, pokazuje jak lambda może być użyta w połączeniu z fold expressions:
  https://youtube.com/watch?v=QhY7Fx-YsGs

 3. Długo artykuł od Arthur O’Dwyera - rozważa, jakie problemy mogą wystąpić z type traits i SFINAE. Zaczyna od prostego przypadku: generyczna metoda zamieniająca obiekt na std::string przy użyciu operatora “<<” i std::stringsteam, a kończy na sporej ilości kodu obsługującej nietypowe przypadki:
  https://github.com/Quuxplusone/blog/blob/master/_posts/2018-09-08-problems-concepts-should-solve.md

 4. Kolejny post od Rainera Grimma o C++ Core Guideliness, tym razem Rainer omawia paragrafy związane z type erasure (jeśli nie wiesz co to jest - w poście jest to dokładnie opisane):
  http://modernescpp.com/c-core-guidelines-type-erasure

 5. Nowy odcinek słuchowiska CppCast - wywiad z Andersem Schau Knattenem, twórcą strony CppQuiz.org, która zawiera mnóstwo pytań o zakamarkach C++. Moim ulubionym pytaniem, wspomnianym w słuchowisku, jest pytanie 127, pod różnymy kompilatorami dostajemy różne wyniki, a na oba kompilatory zgłoszone są bugi :) Warto wiedzieć, że wszystkie pytania zostały zaktualizowane by być zgodnymi z C++17!
  http://cppcast.com/anders-knatten/

 6. Nowy filmik od ekipy z CopperSpice, wyjaśniający znaczenie słów kluczowych const, constexpr i static:
  https://youtube.com/watch?v=Dpob2KsYLWs

 7. Gościnny wpis na blogu Jonathana Boccary skupiający się w okół tego jak powinno się uczyć programowania w C++. Sporo przydatnych rad, między innymi lista rzeczy, na które powinno się zwracać uwagę sprawdzając uczniom kod:
  https://fluentcpp.com/how-to-write-simple-code-to-accomplish-complex-tasks/

 8. Wpis od Arne Mertz na temat funkcji w języku, które wprawdzie nie wprowadzają nic nowego, ale są bardzo przydatne i oszczędzają pisania niepotrzebnego kodu:
  https://arne-mertz.de/quality-of-life-features/

 9. Post od Jonathana Boccary - jak usuwać elementy z sekwencyjnych kontenerów. Brzmi prosto - ale Jonathan opisuje również wiele szczegółów, jak np. usuwanie duplikatów z kontenerów asocjacyjnych:
  https://fluentcpp.com/how-to-remove-elements-from-a-sequence-container/

 10. Jeśli przegapiliście, na naszym blogu pojawił się artykuł od Bartłomieja Filipka - opisuje użycie std::visit z wieloma wariantami:
  http://cpp-polska.pl/jak-uzywac-stdvisit-z-wieloma-wariantami
  Na jego blogu możecie też znaleźć wersję w języku angielskim: https://bfilipek.com/visit-variants.htmlWojciech Razik

Programista C++ z wieloletnim stażem. Uwielbia czytać standard C++ przed snem, na co dzień tworzy oprogramowanie do robota. Jego drugą pasją jest hejtowanie JSa.

Profil na LinkedIn
Pssst! Używamy Cookies. Poprzez używanie naszego serwisu zgadzasz się na odczytywanie i zapisywanie Cookies w swojej przeglądarce.